ANALIZA Izdvajanje za obrazovanje u posljednje tri godine

Rekorderi po ulaganju u obrazovanje - Varaždinska i Osječko-baranjska županija

Županije imaju znatno veći prosjek izdvajanja za obrazovanje od gradova, što je i logično s obzirom na to da su decentralizacijom upravo županije preuzele funkciju obrazovanja. Tako je, u protekle tri godine, čak 11 županija izdvojilo više od 30 posto, tri iznad 40, a uvjerljivi rekorder je Varaždinska županija koja je za obrazovanje iz proračuna u prosjeku izdvajala više od polovice proračuna – 52,26 posto

Uoči lokalnih izbora gradonačelnik.hr objavio je niz velikih mandatnih analiza, među kojima i onu izdvajanja za obrazovanje. Utvrdili smo tada da je najviše gradova – njih 59, za vrtiće i škole, te udžbenike, stipendije i prijevoz učenicima i studentima u razdoblju od 2013.-2015. godine izdvojilo između 10 i 20 godišnjeg proračuna, da ih je čak 40 izdvojilo manje od deset posto proračuna, a samo četiri više od 30 posto. Prvak po izdvajanju u ove tri godine bila je, pak, Velika Gorica, sa prosječnim izdvajanjem od 31,81 posto godišnjeg proračuna za obrazovanje.

Nakon što je Ministarstvo financija objavilo službene podatke o izvršenjima lokalnih proračuna i za 2016. godinu, napravili smo novu analizu u kojoj smo, osim gradova, istražili i koliko su za obrazovanje izdvojile županije. Što se gradova tiče, podaci govore da je 2016. godina, u usporedbi s ranijima, bila prilično sušna za obrazovanje. Većina gradova znatno je smanjila ulaganja i izdvajanja za ovaj resor, o čemu najbolje govori brojka od čak 100 gradova koji su za obrazovanje u 2016. izdvojili manje od deset posto proračuna. Više od 30 posto izdvojila su samo dva grada – Vrbovec i Pag, s tim da je Pag izdvojio čak 44,01 posto proračuna i tako se nametnuo kao apsolutni rekorder za prošlu godinu

Županije, pak, imaju znatno veći prosjek izdvajanja za obrazovanje, što je i logično s obzirom na to da su decentralizacijom upravo županije preuzele funkciju obrazovanja. Tako je, u protekle tri godine, čak 11 županija izdvojilo više od 30 posto, tri iznad 40, a uvjerljivi rekorder je Varaždinska županija koja je za obrazovanje iz proračuna u prosjeku izdvajala više od polovice proračuna – 52,26 posto.

Redni broj Županija Broj stanovnika 2011 Obrazovanje 2014 Obrazovanje 2015 Obrazovanje 2016 Prosječna izdvajanja za obrazovanje 2014-2016 Prosječni Ukupni rashodi 2014-2016 Prosječni udio izdvajanja za obrazovanje u ukupnim rashodima 2014-2016
1 Varaždinska županija 175.951 117.928.380 120.609.983 67.842.406 102.126.923 195.413.795 52,26%
2 Koprivničko - križevačka županija 115.584 68.587.188 65.633.660 43.349.108 59.189.985 133.713.000 44,27%
3 Osiječko - baranjska županija 305.032 124.754.520 111.093.384 111.501.598 115.783.167 285.557.819 40,55%
4 Vukovarsko - srijemska županija 179.521 78.407.572 78.976.151 31.277.975 62.887.233 163.260.528 38,52%
5 Požeško - slavonska županija 78.034 34.936.832 35.977.746 17.229.181 29.381.253 78.086.853 37,63%

Iz Županije navode kako je reforma obrazovanja započela je 2006. godine sa dolaskom starog/novog župana Radimira Čačića, koji je osmislio i proveo cijeli niz projekata, programa i mjera u cilju poboljšanja obrazovne strukture Varaždinske županije. Kao najvažnije mjere navode izgradnju i obnovu 34 škole i sportske dvorane u tri godine, što je omogućilo organizaciju nastave u jednoj smjeni, razvoj mreže srednjoškolskih programa i Centre izvrsnosti. Druga mjera je besplatan prijevoz srednjoškolaca, a treća mjera studentski krediti.

Čačić: Varaždinska županija kao predvodnik reforme obrazovanja

'To su bile prve jedinstvene mjere tada u Republici Hrvatskoj koje su rezultirale stopostotnim upisom u srednje škole, udvostručenjem broja brucoša, odnosno srednjoškolaca koji nastavljaju svoje obrazovanje na fakultetima i drugim školama, udio gimnazijskih programa povećan je za 80%, pokrenute su strukovne i tehničke gimnazije, po modelu Centara izvrsnosti pokrenuti su Centri i u drugim županijama… Ponovnim dolaskom Čačića na mjesto župana pokreće se drugi dio obrazovne reforme Varaždinske županije u kojem naša Županija ponovno postaje predvodnik. Program STEAM kompetencije uvodimo kao prva županija u Republici Hrvatskoj, a programe poput asistenata u nastavi, prehrane u školi, uvođenja informatike od prvog razreda osnovne škole i mnoge druge pratimo kao programe čiji je nositelj država', navode iz Županije. Dodatno ističu kako su svi projekti u prvom mandatu župana Čačića bili realizirani bez pomoći i nažalost često uz opstruiranje državne vlasti, a 'dosadašnji rad ove Vlade samom činjenicom da odbija isplatiti dugovanje po osnovi JPP projekta govori u prilog tome da ćemo ponovno morati realizirati i odraditi sve sami, što ćemo kao i u prvom mandatu uspješno odraditi',

Na drugom je mjestu Koprivničko-križevačka županija – 44,27 posto, treća je Osječko-baranjska sa izdvajanjem od 40,55 posto, a u top pet su još Vukovarsko-srijemska i Požeško slavonska županija.

Koren: Obrazovanje kao glavni prioritet Županije

Koprivničko-križevački župan Darko Koren ističe kako je obrazovanje oduvijek u fokusu prioriteta, aktivnosti i planova Županije, što je vidljivo i kroz završeni četverogodišnji ciklus velikih kapitalnih ulaganja u osnovno školstvo.

'Koprivničko-križevačka županije nositelj je prava nad 18 osnovnih i osam srednjih škola te učeničkim domom, a od 2009. do kraja 2016. godine utrošeno je 155 milijuna kuna u kapitalni razvoj škola u okviru čega je obnovljeno, izgrađeno ili dorađeno 16 objekata. Zanimljivo je da je najveći dio ostvaren upravo vlastitim proračunskim sredstvima, i to 45 posto, dok na državni proračun otpada 34 posto, na lokalne proračune 17 posto, a preostalih četiri posto financirano je iz ostalih izvora. Ulaganje u obrazovanje je jedan od doprinosa opstanka života u ruralnim sredinama, alat za unapređenje društvenog života, ali i najbolje oružje u borbi za bolje demografske pokazatelje na području naše Županije.

Prijašnji školski objekti bili su dotrajali i neadekvatni što je narušavalo kvalitetnu nastave, a sada će učenici moći postizati još bolje rezultate. Uz izgradnju sportskih dvorana koje omogućavaju uvjete za održavanje brojnih sportskih i društvenih aktivnosti, važno je naglasiti i uvođenje jednosmjenske nastave, što je danas omogućeno u više od pola županijskih škola. Iako ovakve investicije iziskuju velike troškove, svjesni smo da jedino ulaganjem u obrazovanje možemo dugoročno prosperirati', ističe Koren i najavljuje osam velikih investicija u gradnju i dogradnju škola i sportskih dovarana na području Županije.

Koren navodi i važnost podizanja energetske učinkovitost postojećih školskih objekata, za što je Županija uložila oko 9,6 milijuna kuna, kao i niz manjih projekata, poput koprivničkog Centra izvrsnosti, Škole plivanja i razmjene učenika, opremanja škola, te sufinanciranja prijevoza srednjoškolaca, za što su u protekle četiri godine izdvojili oko 25 milijuna kuna. 'Nakon sustava kreditiranja studenata odlučili smo se vratiti stipendijama, kojima ćemo poticati uspješnost, obrazovanje za deficitarne struke i socijalnu jednakost.. U sklopu projekta „Prilika za sve 2“, vrijednog 2 milijuna kuna, prošle je školske godine osigurano zapošljavanje 37 pomoćnika u nastavi za 50 učenika s teškoćama, dok projektom „Svi u školu, svi pri stolu“ Županija nastoji ublažiti najgore oblike dječjeg siromaštva podjelom besplatnih obroka u školi učenicima slabijeg imovinskog stanja.

Cilj nam je osigurati da realizacijom pobrojenih projekata i aktivnosti u obrazovanju svoj djeci omogućimo jednake uvjete za pohađanje nastave, da steknu adekvatno obrazovanje te da svojim radom doprinesu razvoju naše Županije', zaključio je župan.

Anušić: Povaćet ćemo ulaganja u obrazovanje

Gledajući, pak, samo prošlu godinu, uvjerljivi je prvak Osječko-baranjska županija sa izdvajanjem od 40,56 posto. Komentirajući ove podatke, novi Osječko-baranjski župan Ivan Anušić najavljuje dodatno povećanje izdvajanja za obrazovanje.

'Osječko-baranjska županija i do sada je pridavala veliki značaj školstvu, sustavno ulažući u obnavljanje postojećih i izgradnju novih škola te modernizaciju opreme kako bi učenicima osigurala što suvremeniju nastavu. S obzirom na to da na području naše županije imamo 52 osnovne i 28 srednjih škola te dva učenička doma, sredstva koja su se izdvajala iz proračuna bila su značajna, no ipak nedovoljna da se zadovolje sve potrebe u školstvu. U idućem razdoblju ćemo povećati intenzitet izgradnje, obnove i opremanja škola koristeći sredstva europskih fondova koja su nam na raspolaganju za tu namjenu. Stoga su u tijeku su pripreme za gradnju 1. Gimnazije u Osijeku, Ekonomske škole u Đakovu i Srednje škole u Donjem Miholjcu', navodi župan. Kao jedan od značajnijih projekata, čija provedba započinje početkom iduće godine, navodi projekt „Besplatna prehrana za sve osnovnoškolce“. Riječ je o projektu koji će Županiju stajati oko 11 milijuna kuna, a koji će imati višestruke benefite. Školski će obrok dolaziti sa slavonskih i baranjskih polja čime ćemo potaknuti i osnažiti ekološku proizvodnju na području naše županije, djeci ćemo ponuditi zdrav i kvalitetan obrok, a njihove roditelje osloboditi plaćanja školske kuhinje tijekom čitave godine.

Anušić kao značajne navodi i projekte “Učimo zajedno 3“ i „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva“ sufinancirane iz europskih fondova, a osigurat će, kaže, i dodatna sredstva kako bi povećali broj pomoćnika u nastavi. Isto tako priprema se maksimalno provođenje mjere „Školska shema“ koja obuhvaća besplatnu podjelu voća i povrća učenicima osnovnih i srednjih škola te podjelu mlijeka i mliječnih proizvoda učenicima osnovnih škola. Anušić navodi kako je u 2017. godini za Program javnih potreba u području školstva u proračunu osigurano 41.032.894,98 kuna. Između ostalog, riječ je o financiranju i organizaciji aktivnosti koje se odnose na natjecanja učenika te druge sadržaje koje upotpunjuju njihovo školovanje poput sufinanciranja opremanja knjižnice, dodjele potpora za deficitarna zanimanja, stipendije učenika, poticanje izvrsnosti i drugo.

Jelić: Neće biti smanjivanja izdvajanja

Na drugom je mjestu Varaždinska županija - 35,95 posto, a potom idu Karlovačka – 35,68 posto, Koprivničko-križevačka – 34,51 posto i Sisačko-moslavačka – 31,15 posto proračuna.

Damir Jelić, novi župan Karlovačke županije ističe kako se razina izdvajanja i ulaganja u obrazovanje sigurno neće smanjivati, a tek treba vidjeti hoće li biti mogućnosti za dodatna povećanja.

'Briga o obrazovanju jedna od temeljnih zadaća Karlovačke županije i ulaganja koja Županija provodi spram obrazovanja na tragu su osiguranja optimalnih uvjeta za rad u našim obrazovnim ustanovama, kako učenicima tako i djelatnicima u školstvu. Dosadašnja razina izdvajanja pokazuje ispravnost politike koju je Karlovačka županija vodila spram obrazovanja, obzirom na iznadprosječni standard koji ima većina naših obrazovnih ustanova. U ovom trenutku se u Županiji raspravlja o rebalansu proračuna za tekuću godinu te je još prerano govoriti o proračunskim sredstvima i mogućnostima za 2018. godinu', kazao nam je župan Jelić.

Žinić: Najveće investicije u dvije škole

Sisačko-moslovački župan Ivo Žinić navodi kako su im najveće lanjske investicije u obrazovanju bile izgradnja nove škole u Popovači koja bi u rujnu mjesecu trebala i otvoriti svoja vrata, te izgradnja nove Strukovne škole Sisak, koju financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja. U 2016. godini dovršen je i projekt uvođenja e-dnevnika u sve osnovne i srednje škole, sve su škole kablirane, a svim su nastavnicima kupljena računala. Žinić ističe i kako je pripremljeno i prijavljeno na natječaj 7 projekata energetske učinkovitosti, a provodio se i projekt „Kuhani obrok-obrok zdravlja“ kojim se u sve osnovne škole adaptiraju kuhinje s ciljem postizanja minimalnog standarda od 3 kuhana obroka tjedno. Sisačko-moslavačka županija sada osigurava za više od 1200 učenika besplatne obroke, a za njih još 1200 kroz mjere pronatalitetne politike plaća 50% školske kuhinje, navodi župan. Kao jedan od značajnijih projekata navodi i zapošljavanje i financiranje više od 80 pomoćnika u nastavi.

'Sisačko-moslavačka županija vrlo aktivno sudjeluje u stipendiranju učenika i studenata, ali i pored učeničkih i studentskih stipendija te subvencija za učeničke domove dodatno još plaća studentima 50% mjesečne cijene vlaka. Kao županija koja je u prošloj godini bila prva po povlačenju sredstava iz europskih fondova sudjelujemo i u subvencioniranju EU projekata u školama s više od pola milijuna kuna godišnje', kaže Žinić i navodi kako su ukupna izdvajanja za obrazovanje (vlastita i decentralizirana sredstva) Sisačko-moslavačke županije za 2016. godinu iznosila više od 88 milijuna kuna.

Redni broj Županija Broj stanovnika 2011 Obrazovanje 2016 UKUPNI RASHODI 2016 Udio izdvajanja za obrazovanje u ukupnim rashodima za 2016
1 Osječko-baranjska županija 305.032 111.501.598 274.894.940 40,56%
2 Varaždinska županija 175.951 67.842.406 188.734.466 35,95%
3 Karlovačka županija 128.899 53.061.193 148.727.788 35,68%
4 Koprivničko - križevačka županija 115.584 43.349.108 125.619.880 34,51%
5 Sisačko - moslvačka županija 172.439 75.300.241 241.696.251 31,15%

(gradonačelnik.hr)